انجمن مجموعه داران (کلکسیونر)کبریت ایران

اطلاع رسانی تخصصی به مجموعه داران (کلکسیونرهای) کبریت

یکی از قدیمی ترین و معروفترین مجموعه داران کبریت ، خانواده توکلی می باشند ، مجموعه کبریت های متعلق به شرکت توکلی بالغ بر بیست هزار عدد بوده و قدمت آن بیش از پنجاه سال می باشد و قسمت عمده ای از این مجموعه مربوط به تولیدات کارخانه کبریت توکلی می باشد. مجموعه کبریت های فوق در اوائل انقلاب آسیب دیده و قسمتی از آن  از بین رفته ولی مجددا توسط خانواده ایشان جمع آوری و تکمیل گردیده است.

 این مجموعه در کارخانه تبریز قرار داشته و قسمتی از آن در دفتر مرکزی شرکت واقع در تهران به نمایش گذاشته شده است ، که علاوه بر کبریتهای ساخت کارخانه توکلی ، تعداد زیادی کبریت اروپایی، آمریکایی ، ژاپنی با طرحها و رنگهای متنوع و بی نظیر در ویترین مخصوص قرار داده شده است.

مجموعه كبريت هاي جدیدخارجی و ایرانی ، مجموعه كبريت هاي اروپایی ، روسی ، ژاپنی ، کره ای و پاكستاني ، كبريت هاي چوبي قديمي خارجی و ایرانی  ، كبريت هاي پلاستيكي و کبریت های بغلی  و مجموعه کبریت های فوتبالیست های ایرانی ، در این مجموعه ،  جمع آوري گرديده است. جهت نگاهداری کبریت ها ویترینهای بسیار زیبایی  ساخته شده و کبریت ها با نهایت دقت درآنها چیده شده است.


ادامه مطلب