انجمن مجموعه داران (کلکسیونر)کبریت ایران

اطلاع رسانی تخصصی به مجموعه داران (کلکسیونرهای) کبریت

اخبار خبرنامه شماره یک:

-  برگزاری نمایشگاه کبریت در کاخ موزه نیاوران :

در تاریخ 28/2/88 لغایت 4/3/88 بمدت یک هفته نمایشگاه کلکسیون کبریت متعلق به آقای احمد ایلیات کاشانی در کاخ موزه نیاوران برگزار گردید . در این نمایشگاه که برای اولین بار برگزار می شد ، مجموعه جالبی از کلکسیون کبریت متعلق به آقای کاشانی به نمایش گذاشته شد و با استقبال چشمگیری مواجه گردید این نمایشگاه با حمایت و پشیبانی مدیریت کاخ موزه نیاوران  در مجموعه کوشک احمد شاهی برپا گردید و در حدود یک هزار نفر بازدید کننده داشت .

تصاویر مربوط به این نمایشگاه در ادامه مطلب  آمده است.

2-   برگزاری اولین جلسه انجمن مجموعه داران :

اولین جلسه انجمن مجموعه داران کبریت  در تاریخ 14/5/88 با حضور آقایان علیزاده ، کاشانی ، جعفری ، غیاث و افتخاری برگزار گردید .

 در این جلسه نسبت به تعیین خط مشی انجمن ، تعیین برنامه جلسات ، تشکیل سایت و انتشار خبرنامه انجمن توافق حاصل گردید.

در این جلسه مقرر گردید خبرنامه اطلاع رسانی انجمن بصورت دوره سه ماهه و در تیراژ محدود در دسترس اعضا قرار گیرد. 

 خبرنامه شماره یک: مقدمه و اهداف انجمن -صفحه یک

 

انجمن مجموعه داران کبریت یا کلکسیونر کبریت به همت چند نفر  از علاقه مندان خوش ذوق ، در سال 88 تشکیل گردید.

اعضاء این انجمن به منظور ترویج فرهنگ مجموعه داری ، در نظر دارند ، از طریق برگزاری نمایشگاه ، جلسات دوره ای منظم ، انتشار نشریات داخلی ، سایت اینترنتی ، تبلیغات در نشریات و روزنامه ها و سایر روشها ، نسبت به شناسایی افراد علاقه مند ، اقدام نمایند.

این نشریه به عنوان اولین گام ، اطلاعات مفید و مختصری راجع به تاریخ اختراع و چگونگی توسعه آن ، کارخانه های تولید داخل ، افراد مجموعه دار و سایر اطلاعات مربوط به نگهداری کبریت  را در اختیار  مجموعه داران محترم قرار دهد.

بدیهی است در اولین گام ، کاستی هایی وجود خواهد داشت که در شماره های بعدی با یاری دوستان و اعضاء برطرف خواهد گردید ، و بدینوسیله در خواست می گردد با افزودن اطلاعات موجود خود و دیگران مارا در این راه یاری نمایید.

این نشریه به منظور اطلاع رسانی ، تشویق وترویج مجموعه داری به صورت داخلی و با تعداد محدود و دوره سه ماهه منتشر می گردد.

انجمن مجموعه داران کبریت ایران

    آشنایی با اعضاء انجمن :

1-آقای توکلی : عضو افتخاری انجمن ، ایشان فرزند جناب آقای مهندس محمدتقی کبریت ساز توکلی ، و نوه بنیانگذار اولین کارخانه کبریت سازی در ایران در سال 1297 شمسی می باشند . گروه توکلی بزرگترین مجموعه دار کبریت در ایران بوده  و مجموعه شان در حدود  عدد20000 می باشد.

2- آقای مهندس علیزاده: مدیر سابق کبریت البرز و شرکت پیام ممتاز ، ایشان با طراحی و ساخت بیش از 5000 طرح مختلف کبریت ممتاز ، تحولی در کبریتهای فانتزی بوجود آوردند، و مجموعه ایشان بالغ بر 30000 عدد کبریت و تعدادزیادی جلد کبریت می باشد.

3- آقای دکتر محمدرضا جلیلی : ایشان دارای دکترای عمران بوده و استاد دانشگاه  می باشند و از کلکسیونر های معتبر بین المللی بوده ، مجموعه  ایشان بیش از 7000 عدد کبریت و  20000 برچسب می باشد.

4- آقای حسین جعفری: از علاقه مندان حرفه ای کبریت ، که دارای مجموعه ای در حدود 9000 کبریت می باشند.

5-آقای احمد ایلیات کاشانی : از علاقه مندان حرفه ای  و مجموعه دار عکسهای تاریخی و اسکناس بوده                و مجموعه ایشان بیش از 30000 عدد میباشد.

6- آقای مهندس مهدی غیاث :ایشان از علاقه مندان ومجموعه داران کبریت بوده و بالغ بر 6000  کبریت دارند.

7-آقای بوستانی : از قدیمی ترین مجموعه داران کبریت با بیش از 5000  در شهر کنگاور کرمانشاه میباشند.

8- آقای آبادیان : از مجموعه داران  قدیمی کبریت  با بیش از 50000 کبریت در شهرستان میگون می باشند.

9- آقای مهندس دارا افتخاری : مجموعه ایشان بیش از 6000 عدد بوده وکلکسیونر حرفه ای کبریت

می باشند.

روش نگهداری کبریت  :

نگهداری کبریت در تعداد زیاد کاری نسبتامشکل می باشد و همیشه موجب دغدغه خاطر مجموعه داران   می باشد ،یک روش کلی که در خارج از کشور هم بسیار متداول می باشد نگهداری جلد قوطی کبریت بدون چوب می باشد در این روش جلد قوطی کبرت بطور کامل باز شده و مابقی قسمتهای آن راجدا        نموده و جلد ها یا بر چسب کبریت را در آلبوم های تمبر نگهداری می نمایند.

این روش تقریبا در ایران مورد استفاده مجموعه داران نمی باشد و کلکسیونر های خوش ذوق ایرانی مایل هستند کبریت سالم را نگهداری کنند.

کبریت باید دور از رطوبت ، فشار و حرارت قرارگیرد ، در زیر بطور خلاصه تاثیر عوامل فوق بر کبریت را متذکر می شویم.  

1-  رطوبت : بزرگترین دشمن کبریت رطوبت می باشد ، رطوبت باعث از بین رفتن مواد شیمیایی نوک کبریت و تغییر رنگ قوطی آن می شود، رطوبت ناشی از هوای گرم و مرطوب شرجی ویا هوای سرد و بارانی ومه زمستانی به راحتی کیفیت کبریت را از بین می برد و به این دلیل نگهداری مجموعه ها در ویترین های در بسته یا جعبه های مقاوم به رطوبت توصیه می شود.

2- حرارت : نگهداری کبریت در دمای بیش از 45 درجه سانتی گراد توصیه نمی شود ، بایستی مجموعه ها را از معرض مستقیم تابش نور خورشید دور نگاه داریم .

3-  فشار : قوطی های چوبی یا مقوایی کبریت در اثر فشار دچار لهیدگی شده و تغییر شکل می دهند توصیه می گردد برروی کبریتها هیچ گونه باری وارد نگردد.

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۸۸ساعت 17:23  توسط مهدی غیاث  |